Almanya Ulusal Vizesi (D tipi) Nasıl Alınır? Ulusal Vize Başvuru Formu Örneği

schengen-vizesi

Almanya Milli Vizesi başka bir deyişle d tipi vize nasıl alınır ve Almanya Milli Vizesine nasıl müracaat edilir.

Almanya Ulusal Vizesi Nedir?

Almanya Milli Vizesi, Almanya’da 90 günden fazla kalması gereken bireylere verilen vize tipidir. Peki bu ne demek; Şayet Almanya’ya yüksek lisans, aile sentezi, Erasmus gibi nedenlerle gidiyorsanız milli vizeye müracaat etmeniz gerekiyor ve Almanya’ya gidince de milli vizenizi seans iznine çevirtiyorsunuz. Başka Bir Deyişle bu milli vize, otomatik bir çalışma vizesi olmamakla beraber, Almanya’ya açılan kapı misyonu görüyor diyebiliriz.

resim 2021 03 09 233743

Almanya Ulusal Vizesi Nasıl Alınır – Almanya Ulusal Vizesi ne kadar süreli verilir?

Milli vize genelde yüksek lisans için müracaat etenlere 90 veya 180 günlük veriliyor. Erasmus ve dil mektebi için müracaat etenlerde ise kavradığımız kadarıyla değişkenlik gösteriyor. Bu vakit bitmeden de Almanya’da oturma iznine çeviriyorsunuz.

Bir de bazı ülkeler d tipi milli vizeyi tek girişti veriyormuş ve seans iznine çevirtmeden ülkeden çıkamıyormuşsunuz fakat gördüğümüz kadarıyla Almanya hep çok girişli veriyor. Başka Bir Deyişle bu vizeyle Almanya’dan Türkiye’ye ya da başka ülkelere gidip gelebiliyorsunuz.

schengen-vizesi
schengen-vizesi

Almanya Ulusal Vizesine Nasıl Başvurulur?

Milli vizeye müracaat etmek için ilk adım IDATA‘yı arayıp buluşma almak. Sonra da buluşma tarihine kadar tüm evraklarınızı hazırlanıp, hazır ve nazır bir biçimde buluşmaya gitmek!

Şuraya oldukça ayrıntılı bir IDATA linki vazgeçiyoruz. Linkte; aramanız gereken IDATA numarası, müracaat fiyatı, yaptırmanız gereken sıhhat sigortasının ayrıntıları ve pasaportunuzu nasıl geri alacağınız gibi bir hayli ayrıntıyı bulabilirsiniz.

Almanya Ulusal Vizesi ne kadar sürede sonuçlanır?

Biz yüksek lisansa kazançken milli vizeye aynı anda müracaat etmemize karşın; birimizinki 4 haftada, öbürümüzün ki 8 haftada çıktı. Daha o anda anladık ki, gerçekten bunun bir standardı yok!

Vizesi 2 haftada çıkan da var, 3 ayda çıkan da…O surattan siz ne kadar erken müracaat ederseniz, yetişecek mi stresinden o kadar uzak oluyorsunuz. Uzun sürmesinin bu arada muhtelif nedenleri olabiliyormuş; misalin siz yüksek lisansa kabul dokümanınızı teslim ediyorsunuz, onlar da teyit etmek için mektebe mail atıyorlar. Diyelim ki mektepte o maili alan insan tatilde, cidden sırf bu surattan dahi sizin vize netice zamanınız iki hafta uzayabiliyor.

Ulusal Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Aslında vize başvuru randevusu almak için IDATA‘yı aradığınızda, randevu tarihinizi alır almaz, gerekli belgeleri mailinize gönderiyorlar. Fakat biz yine de buraya bir adet ‘Ulusal Vize Başvuru Evrakları’ listesi bırakalım dedik! 

  • İki kopya doldurulmuş Ulusal Vize Formu (linki şurada): Bu formu Almanca doldurmanız gerekiyor. Biz de inanın sıfır Almanca tamamen Google Translate’e güvenerek doldurduk ve sorun çıkmadı.
  • İki kopya motivasyon yazısı: Biz çok basit, dilekçe gibi bir metin yazmıştık. İngilizce veya Almanca yazabiliyorsunuz. İlla Almanca olacak diye bir şart yok. Google’a ‘cover letter for German student visa’ yazarsanız karşınıza çok sayıda örnek çıkıyor. Herhangi bir tanesini kullanabilirsiniz. Bu yazıya gerçekten sadece göz ucuyla bakıyorlar diyebiliriz.
  • İki kopya özgeçmiş (CV): CV’niz de İngilizce olabilir. Eğer Almanca bilmiyorsanız CV’nize Almanca biliyor yazmayın, çünkü o zaman sizinle Almanca konuşmaya çalışacaklardır. 
  • Orijinal + iki kopya Transkript ve Diploma: Eğer diplomanız henüz hazır değilse geçici mezuniyet belgeniz de olur. Burada önemli olan kopyaların onaylı olması. Eğer öğrenci işlerinden aldığınız kopyalar onaylı değilse, kopyaları notere para vererek onaylatmanız gerekiyor. Biz çok pimpirikli olduğumuz için bu iki belgeyi Almanca’ya çevirtmiş ve tonla para ödemiştik. İnanın İngilizce versek olur muydu hala bilmiyoruz.
  • İki kopya yüksek lisansa kabul belgeniz, ya da dil okuluna veya Erasmus’a kabul belgeniz: Bu belge Almanca olmalı.
  • Eğer istenirse iki kopya + orijinal dil yeterliliği belgeniz. Yani IELTS, TOEFL veya TestDAF belgeniz.
  • 2 adet vukuatlı nüfus kayıt örneğiniz, pasaport fotokopiniz ve fotoğrafınız..bunlar basit zaten geçiyoruz.
  • Sağlık sigortası: Biz Axa’dan yaptırmıştık ve çok üzerinde durmadık. Fakat belli şartları varmış ve çok dikkat ediyorlarmış. Şuradaki linkte sağlık sigortanızın neleri kapsaması gerektiğiyle ilgili konsolosluğun detaylı bir açıklaması var.
  • Vee geldik son dokümana, ulusal vizenin olmazsa olmazı, Almanya’da masraflarınızı nasıl karşılayacağınızı gösteren belge! Bu bloke hesap belgeniz olabilir, garantörünüzün belgesi olabilir ya da burs kabul belgeniz olabilir.

Ulusal Vize Randevu Görüşmesi – Ulusal Vize Mülakat Soruları

Başlığı böyle attık fakat korkulacak bir şey yok! Artık dokümanlarınız da tamam, buluşma gününüz geldi ve dokümanları teslim edeceksiniz. İşte bu sırada oradaki vazifeli size bazı sualler soruyor.

Genelde bu sualler Almanya’da ne yapacaksın?, Almanya’da akraban var mı?, Almanya’da nerede kalacaksın, master veya Erasmus bitince ne yapacaksın? ve eşi sualler oluyor. Şayet Aile sentezi için müracaat ediyorsanız, hakikat konutluluk olduğuna emin olmak için azıcık daha didik didik edebiliyorlar.

Burada önerimiz konuşurken rahat olmaya çalışmanız, zaten sonuçta iş mülakatı değil, sorular ne kadar zor olabilir! 

Almanya Ulusal Vize Başvuru Formu

Şayet şimdiden dersinizi çalışmak isterseniz, şuraya Almanya Milli Vize Müracaat Formu’nun bir örneğine vazgeçiyoruz. Doldururken emin olmadığınız sualler olursa yazının altına yorum olarak vazgeçebilirsiniz.

İsterseniz, Schgen vizesi nasıl başvurulur adlı yazımızı da okuyabilirsiniz

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız(Henüz Derecelendirme Yok)
Loading...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok