Gezginlere Özel 7 Harika İpucu

seyahat

Dünyanın öbür ucundan sizlere yani gezginlere özel 7 harika ipucu aktarıyoruz. Gezginlerin tecrübesinden yararlanmak en iyi kaynaktır. Sizlerde gezmek istiyorsanız bu ipuçlarına göz atabilirsiniz.

Dünyanın öbür ucundan sizlere yani gezginlere özel 7 harika ipucu aktarıyoruz. Seyahat ederken dikkatli olmak gerekir .Gezginlerin tecrübesinden yararlanmak en iyi kaynaktır. Sizlerde gezmek istiyorsanız bu ipuçlarına göz atabilirsiniz.

1 – Az Eşyayla Gezme Sanatı

Bu kuralda istisnaya yer yok, nereye seyahat ederseniz edin yalnızca bir sırt çantası yada el bagajıyla seyahat etmeyi öğrenin. Ütü, saç düzleştiricisi, sayısız kıyafet, tıraş makinesi… Gittiğiniz yerden bunlardan hiçbirine ihtiyacınız olmayacak. Seyahat edeceğiniz yere ve mevsime uygun birkaç kıyafet, kişisel birkaç eşya, kimlik ve seyahat etmeniz için gereken belgeler dışında hiç bir şey yanınıza almayın. Böylece bagaj için fazladan ücret ödemek zorunda kalmazsınız. Döneceğiniz zaman yanınızda getireceğiniz hediyeler için de daha fazla yer açmış olursunuz.

2 – Sağlığınızı Koruyun

Macera yaşamak ile tehlikeli işlere girişmeyi karıştırmayın. Profesyonel bir gezgin olarak alınacak önlemler konusunda uzmanlaşın. Eğer bünyeniz hassas ise gideceğiniz bölgenin veya ülkenin yeme içme kültürü hakkında önceden araştırma yapın. Alerjik reaksiyonlara maruz kalmamak için yediğiniz yemekten tutun içtiğiniz suya kadar dikkat edin. Düzenli kullanmanız gereken ilaçlar varsa reçetenizi mutlaka yanınıza alın. Seyahat edeceğiniz yerin durumu aşı olmanızı gerekiyorsa yaptırın. Olası kazalara karşı önlemler alabilirsiniz. Kan gurubu kartı ve alerjileriniz için bir sağlık bilekliği bazen hayat kurtarıcı olabilir.

3 – Güvenliği İlk Sırada Tutun

Özellikle yurt dışına seyahat ederken düşürme ve kaybolma riskine karşı yanınızda fazla nakit para bulundurmayın. Bunun yerine küçük meblağlar ve ihtiyacınız olunca para çekebilir, ödemelerinizi nakit yerine kart ile yapabilirsiniz. Kredi kartı ile nakit paranızı aynı yerde taşımayın. Ceplerinize ve çantanıza paranızı bölerek yerleştirin. Küçük bir miktar acil durumlarda kullanmak için ayakkabınızda veya ilaç kutunuzda saklayabilirsiniz. Para bozdurmak içinse döviz bürolarını kullanın veya yurtdışında komisyon almadan alışveriş yapma fırsatı sunan banka kartları kullanın.

4 – Akıllı Uygulamaları Kullanın

Tecrübeli bir gezgin ayrıca yeniliklerde açık olmalı. İster bir doğa gezisi isterse dünyanın popüler şehirlerinden biri. Gideceğiniz yer neresi olursa olsun teknolojik uygulamalarla gezinizin konforunu arttırabilirsiniz. Akıllı telefon ile bulunduğunuz bölgenin restoranlarını, tarihi yerlerini ve kestirme yol güzergahlarını rahatça keşfedebilirsiniz. Bu şekilde zamandan tasarruf ederek daha fazla yer görme şansı yakalayabilirsiniz.

5 – Teknolojik Önlemler Alın

Siber güvenlik de seyahat ederken dikkat göstermeniz arasında yer alıyor. Otel rezervasyonu teyit etmek, internet bankacılığı gibi şifre gerektiren işlemlerinizde kablosuz ağları kesinlikle kullanmayın. Kredi kartı ve hesap bilgilerinizi kullanacağınız her işlem için güvenli bir bağlantı tercih edin. Aksi halde bilgileriniz çalınabilir.

6 – Diğer Gezginlerin Tecrübelerinden Faydalanın

Uzun zamandır seyahat ediyor olsanız dahi yaşamadığınız tecrübeler, haberdar olmadığınız yenilikler mutlaka vardır. Seyahata çıkmadan önce öteki gezginlerin seyahat notlarına, internette yapılan yorumlara ve seyahat bloglarına göz atabilirsiniz. Konaklayacağınız yerin kalitesi, yeni açılan restoranlar ve bilet fırsatları hakkında güncel bilgiler edinebilirsiniz.

7 – Ucuza Seyahat Edin

Seyahat bütçenizden en büyük payı uçak biletlerine ayırmak istemezsiniz. Gezmek her ne kadar eğlenceli bir alışkanlık olsa da geziden en az 3 ay evvel bilet bakmak da yararlı bir alışkanlıktır. Böylece en uygun bilet fırsatlarını yakalayabilir ve seyahatinizi daha ucuza getirebilirsiniz. Yolculuk tarihinizi önceden belirlemiyor olsanız bile sürekli tetikte olun, güncel indirimleri ve kampanyaları araştırın.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız(Henüz Derecelendirme Yok)
Loading...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok