Karadeniz’in İncisi Rize’de Gezilecek Yerler | 2021

rize gezilecek yerler

Karadeniz’in İncisi Rize’de Gezilecek Yerler 2021 listemizde sizler için Türkiye’nin en güzel lokasyonlarından biri olan Rize turu için seçenekleri sunuyoruz.

Rize hem doğası hem de havası ile her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. Doğal güzellikleri ile kendine hayran bırakan ülkemizin en güzel yerlerinden biri olan Rize gerçekten gidilip görülmesi gereken yerlerden biri. Dört mevsim de kendine has güzelliği ile sizleri karşılayacak olan Rize ve ilçelerinde göreceğiniz muhteşem doğa manzaraları ile sizler de büyüleneceksiniz.

Çamlıhemşin’de Gezilecek Yerler

Rize’de bulunan Çamlıhemşin ilçesi denize kıyısı bulunmayan ilçeleri arasında yer almaktadır. Pek çok yaylaya ev sahipliği yapan Çamlıhemşin ilçesi doğal güzellikleri ile her yıl turistlerin en çok ziyaret ettiği lokasyonlardan biridir. Pek çok farklı konaklama seçeneğini bulabileceğiniz Çamlıhemşin ilçesi içerisinde ailecek ve sevdikleriniz ile keyifli bir tatil yapabilir ve bölgeye özgü lezzetlerin keyfini çıkartabilirsiniz.

Ayder Yaylası Güzelliği

Rize denildiğinde ilk olarak akla gelen yerlerden biri olan Çamlıhemşin ilçesi belki de doğal güzellikleri ve manzarası ile Türkiye’de nadir bulunan yerlerden biridir. Sizler de Çamlıhemşin ilçesine giderek sadece 109 kilometre uzaklıktaki Ayder yaylasını ziyaret edebilirsiniz. Ayder yaylası her yıl onlarca turiste ev sahipliği yapıyor. Doğal ortamını korumayı başaran güzide yerlerden biri olan Ayder yaylası aynı zamanda tamamen ladin ve kayın ağaçları ile kaplı ormanlarla çevrili. Göz alabildiğince ağaçlar ile kaplı yayla manzarası eşliğinde sizler de harika manzaranın tadını çıkartabilirsiniz. Her yıl Ayder yaylasında haziran ayında gerçekleştirilen Ayder Yayla Şenlikleri’ne katılma şansınız bulunuyor. Ayrıca doğal ortamı korumayı başaran bu bölge 1987 yılında da bölgede turizm bölgesi olarak ilan edilmiştir. Milli park unvanına da sahip olan Ayder yaylası ziyaretinizde çeşitli dağ ve su sporlarını yapabilme şansına da sahip olabilirsiniz.

Kapalı Göller

Çamlıhemşin ilçesi içerisinde yer alan Kapalı Göller ilçe içerisinde kamp alanı olarak tercih edilen bölgelerden biridir. Konum olarak biraz daha Verçenik yaylasına daha yakın olan Kapalı Göller özellikle doğa yürüyüşleri ve doğa sporları için en uygun lokasyonlardan biri olarak tanınmaktadır. Buzul Göller ile kaplı olduğu için adına Kapalı Göller denilmektedir. Özellikle temmuz ayında ziyaret için uygun bir havaya sahiptir.

Doğal Güzellik, Palovit Şelalesi

Çamlıhemşin ilçesi sınırları içerisinde bulunan Palovit Şelalesi aynı zamanda bölgede bulunan en yüksek şelale olma özelliğine de sahiptir. El değmemiş ve bakir bir lokasyon içerisinde bulunan Polavit Şelalesi aynı zamanda manzarası ile de sizlere eşsiz bir deneyim sunuyor. Bölgede konaklamak için kamp alanlarını tercih edebilirsiniz.

Tarihi Zil Kale

Yine Çamlıhemşin ilçesinde bulunan ve ilçe merkezine sadece 15 kilometre uzaklıkta bulunan Zil Kale de her sezon ziyaretçi akınına uğrayan yerlerden biri. Tarihi yapı olarak oldukça eski bir geçmişe sahip olan Zil Kale aynı zamanda bulunduğu konum itibari ile de turistlerin yoğun ilgisini çekiyor. Deniz seviyesinden 750 metre yüksekliğe inşa edilmiş olan kale muhteşem mimarisi ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Ortaçağ döneminde aktif olarak han olarak kullanılmaya devam eden kalenin içerisinde pek çok ziyaret edebileceğiniz şapel ve binalar bulunmaktadır.

rize gezilecek yerler

Çayeli İlçesinde Gezilecek Doğal Yerler

Rize’nin en gözde ve en meşhur ilçelerinden biri olan Çayeli ilçesi tüm Rize’de olduğu gibi eşsiz bir doğaya ve atmosfere sahip. Genellikle konaklama açısından pek çok farklı seçeneğe sahip olduğu için en çok ziyaret edilen ilçelerden biri olarak tanınmaktadır.

Ağaran Şelalesi

İlçe merkezinden sadece 12 kilometre uzaklıkta bulunan Ağaran Şelalesi bölgedeki en büyük ve en göz alıcı görünüme sahiptir. Yol üzerinde sizleri yemyeşil çay tarlaları da karşılıyor. Özellikle doğa severlerin kesinlikle gitmesi gereken yerlerden biri olan Ağaran Şelalesi bölgesinde bolca yük teleferiğini de görme şansınız var.

Kuspa Turizm Merkezi

İlçe merkezine sadece 7 kilometre uzaklıkta bulunan Kuspa Turizm Merkezi manzaralı ve geniş alanı ile turistlerin en yoğun ziyaret ettiği yerlerden biridir. Bölgede konaklamak ve kamp yapmak için sizleri bütçenize uygun birbirinden farklı seçenekler de bekliyor.

Pokut Yaylası

Özellikle iki vadi arasında bulunan Pokut Yaylası oldukça yüksek bir rakımda yer aldığı için turistlerin yoğun ilgisi ile karşılaşıyor. Bunun yanı sıra dünyaca ün yapmış olan Pokut yaylası üzerinde pek çok mantar çeşidi ve endemik bitki de doğal ortamlarında yetişmektedir. Sadece bölgenin değil Türkiye’nin en önemli yaylalarından biri olarak görülen Pokut yaylası Çayeli ilçesi içerisinde yer almaktadır.

Ardeşen’de Gezilecek Yerler

Rize’nin en önemli ve doğal güzelliklere sahip olan ilçelerinden biri olarak tanınan Ardeşen ilçesi aynı zamanda Karadeniz bölgesine de kıyısı olan ilçelerden biri olarak tanınmaktadır. Sadece 10 km uzunluğunda oldukça doğal bir kıyı şeridine sahip olmasının yanı sıra bölgenin en farklı iklimine ve havasına da sahiptir. En önemli bölgelerden biri olarak bilinen Ardeşen ilçesi aynı zaman da tarihi binaları ve bunun yanı sıra doğal güzellikleri ile de pek çok turistin ilgisini çekmektedir.

Golazena Yaylası

Ardeşen ilçesi içerisinde bulunan Golazena Yaylası yaklaşık olarak 2200 metrelik bir rakımda yer almaktadır. Özellikle fotoğraf sanatçılarının en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olarak tanınmaktadır. Bunun yanı sıra Golanzena Yaylasının diğer yaylardan ayrılan en önemli özelliği de otantik bir görünüme ve yapıya sahip olmasıdır. Yaylanın tamamının Altıparmak Dağı eteklerinde kalması da muhteşem bir manzaraya sahip olmasının en önemli nedenlerindendir. Bölgeye sıklıkla yayla turizmi için ziyaret eden misafirler gelmektedir.

Sırt Yayla

Ardeşen ilçesi içerisinde bulunan Sırt Yaylası bölgenin en kalabalık nüfusuna sahip olan yerlerinden biridir. Özellikle Sırt Yaylası tam anlamı ile Karadeniz evlerinin mimarisini yansıtan bir otantik yapıya da sahiptir. Bölgede özellikle Ağustos ayında düzenlenen şenliklere de katılma şansına sahip olabilirsiniz.

Tobamzga Yaylası

Ardeşen ilçesinin en çok ziyaret edilen yaylalarından biridir. Öncelikle Sırt yaylasını ziyaret ederek bu bölgeden direkt olarak Tobamzga Yaylasına doğru gidebilirsiniz. Ülkemizin nadide güzelliklerinden biri olarak kendini korumayı başaran yayla içerisinde Tunca vadisi de yer almaktadır. Ayrıca göl de bulunan yayla yaklaşık olarak 2600 metrelik bir rakıma da sahiptir.

İkizdere’de Gezilecek Yerler

Gür ormanları ile göz alıcı bir manzaraya sahip olan İkizdere ilçesi aynı zamanda doğa turizmi açısından da en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Dağları ve sık ormanları ile temiz bir havaya sahip olan ilçede aynı zamanda dağ zirvelerinde bulunan buzul gölleri de görülmeye değer yerlerden biri. Özellikle yaz aylarında Rize’nin en serin yerlerinden biri olarak bilinen İkizdere ilçesi içerisinde gidip görebileceğiniz pek çok yayla ve orman da bulunuyor.

Çağrankaya Yaylası

Genellikle manzarası ve yemyeşil doğası ile en çok yaz aylarında ziyaretçi kabul eden Çağrankaya Yaylası meşhur sis manzarasına da sahiptir. Kendinizi gökyüzünde hissedeceğiniz eşsiz manzarası ile sizler de muhteşem bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Anzer Yaylası

Rize ve Karadeniz ile özdeşleşen ve filmlere bile konu olan bir yayla desek herkesin aklına ilk olarak Anzer Yaylası gelecektir. Sizler de kendinizi cennetten bir köşede hissedeceğiniz Anzer Yaylasına İkizdere ilçesi üzerinden gidebilirsiniz. Turizm bölgesi ilan edilen Anzer Yaylası ayrıca 2105 metre yükseklikte bulunmaktadır. Doğası ile herkesi kendine hayran bırakan Anzer yaylası İkizdere ilçesine sadece 35 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Mahura Yaylası

İkizdere ilçesi sınırları içerisinde bulunan Mahura Yaylası özellikle büyüklüğü ile bölgedeki en büyük yayalardan biridir. Tamamen doğal bir ortam arıyorsanız tercihinizi Mahura Yaylasından yana kullanabilirsiniz. Yaklaşık olarak 2643 metre yükseklikte bir rakıma sahip olan yaylalar aynı zamanda dağları ve sık ormanları bölgenin incisi olarak tanınmaktadır.

Ovit Yaylası

İkizdere ilçesi belki de Rize’nin en çok yayla barındıran ilçelerinden biridir. Ancak bölgeye gittiğinizde kesinlikle görmeniz gereken yerlerden biri olan Ovit Yaylasını diğer yaylalardan ayıran en önemli özelliği ise her şeyin oldukça doğal olmasıdır. Yapay hiçbir şey ve çok bina barındırmayan bu yayla kesinlikle görülmeye değer en doğal ortamlardan biri. Sizler de hayran kalacağınız Ovit Yaylasına İkizdere ilçesi içerisinden gidebilirsiniz. Yayla ise yaklaşık olarak 240 metrelik rakımda bulunmaktadır.

Kalkandere’de Gezilecek Yerler

Rize’nin en engebeli ve yüksek yerlerinden biri olan Kalkandere ilçesi kesinlikle gezi rotanız içerisinde yer alması gereken lokasyonlar arasında yer alıyor. Sık ve yemyeşil ormanları ile engebeli bir arazi üzerine kurulu olan Kalkandere ilçesi ayrıca dereleri ve şelaleleri ile de bölgenin en meşhur yerleri arasında yer alıyor.

Yukarı Çağlayan Şelalesi

Engebeli dağlar ve tepeler içerisinde kurulu olan ilçenin en güzel detayı ise yukarı Çağlayan şelalesidir. Özellikle yaz mevsiminde dağlardaki karların erimesi ile şelale kesinlikle görmeniz gereken bir manzaraya sahip oluyor. Dik yamaçları aşarak aşağıya inen şelale ise sık ormanların asında kaldığı için bir kartpostal manzarası ile sizleri karşılıyor.

Fındıklı’da Gezilecek Yerler

Kamp denildiği zaman akla ilk gelen yerlerden biri olan Fındıklı ilçesi dört mevsim de ayrı güzellikleri ile sizleri bekliyor. Sizler de doğanın tadını çıkartırken keyifli kamp anıları biriktirmek istiyorsanız tercihinizi Fındıklı ilçesinden yana kullanabilirsiniz. Bölge daha çok tarihi mekanları ve camileri ile de görülmeye değer en güzel yerlerden biri olarak tanınmaktadır.

Çağlayan Vadisi

Sis manzaralı eşsiz patika yollardan yürümeyi isteyenler için Çağlayan Vadisi Fındıklı ilçesi içerisinde kesinlikle gitmeniz gereken yerlerden biri. Bu vadi üzerinden patikalardan giderek pek çok rakımı yüksek olan yaylalara da ulaşabiliyorsunuz. Çağlayan vadisinden aşağı kısımda kalan Çağlayan deresine ulaşabilirsiniz. Yine bu bölgede sizleri karşılayacak olan şelalelerin tadını çıkartabilirsiniz. Genellikle bölgede dağcılık ve yürüyüş sporlanın yapıldığını söylemek mümkündür.

Çağlayan Mustafa Hacaloğlu Evi

Doğal güzellikleri kadar tarihi dokusu ile de turistlerin ilgisini çeken Fındıklı ilçesi içerisinde ziyaret edebileceğiniz bu tarihi konak aslında bölgenin en eski ev tipine de örnek olarak muhafaza edilmektedir. Sadece taş ve ahşap kullanılarak inşa edilen bu eski ev bölgede pek çok turistin ilgisini çekmektedir. Tamamen doğal olarak korunan bu eski ev Karadeniz evlerinin en eski mimarisi için örnek niteliktedir.

Hurşit Bey Evi

Yine bölgede en eski ve en iyi korunmuş yerlerden biri olarak görmeniz gereken yerlerden olan Hurşit Bey Evi de 1849 yılından beri korunarak günümüzde ziyaretçilere açık olarak kullanılmaktadır. Mimari olarak oldukça farklı ve özgün bir yapıya sahip olan bu ev iki katlı yontu taştan yapılmıştır. Bölgenin mimari yapısına ve yaşam tarzına dair pek çok detayı bulabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız(Henüz Derecelendirme Yok)
Loading...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok