İlk Defa Yurtdışına Çıkacaklara 9 Tavsiye

yurtdışı

İlk defa yurt dışına çıkacaklara tavsiyeler. Pasaport kontrolü, bilet kontrolü, yurtdışı harç ücreti. Havalimanına erken gidin. Pasaport ve vizenizi önceden kontrol edin. Çıkış pulunu önceden ödeyin

İlk defa yurt dışına çıkacaklara tavsiyeler. Pasaport kontrolü, bilet kontrolü, yurtdışı harç ücreti. Havalimanına erken gidin. Pasaport ve vizenizi önceden kontrol edin. Çıkış pulunu önceden ödeyin. 1gezgin.com anlatıyor. Gezi blogları ve daha fazlası için bizleri takip edebilirsiniz.

Havalimanına erken gidin

Yurtdışı uçuşlarında, yurtiçine göre daha farklı. Çünkü yurtdışı uçuşlarında check-in kontuarı daha erken kapanabiliyor. Geç gitmeniz durumunda biletiniz iptal olabilir. Erken giderseniz havalimanını gezebilirsiniz. Özellikle İstanbul’da bulunan Üçüncü Havalimanını gezerken kaybolabilirsiniz.

schengen-vizesi
Vize

Pasaport ve vize kontörlü

Uçak bileti ve pasaportunuz yanınızda olmalıdır. Pasaportunuz olmadan yurtdışına çıkış yapamazsınız. Havalimanına gitmeden önce pasaport ve vizenizi mutlaka kontrol etmeniz gerekmektedir. Pasaportunuzun süresini iyi bilmeniz gerekmektedir. Pasaport süreniz 3 aydan az ise belki de sizleri gittiğiniz ülkede geri çevirebilirler.

Bu arada Pasaport başvuru nasıl yapılır? Diye merak ediyorsanız bu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Çıkış Pul Harcını Önceden Ödeyin

Havalimanına gelmeden önce yurtdışı çıkış harcı, yurtdışı pulunu önceden ödeyiniz.

Peki, nasıl ödeyebiliriz? Havalimanına gelmeden önce banka şubelerinden yatırabilirsiniz.

Çevrimiçi Bankacılığın revaçta olduğu yıllarda kolayca ödeyebilirsiniz. Böylelikle havalimanında sıraya girmekten kurtulabilirsiniz. Devletin resmi alanından  ivdb.gov.tr adresinden de ödeyebilirsiniz.

Seyahatinize Yönelik Sorulara Hazırlıklı Olun

Pasaport kontrolünde neden bu ülkeye gitmek istediğinizi sorabilirler. Nerede kalacaksınız, ne yapacaksınız, Niçin burayı tercih ettiniz gibi sorular gelebilir. Sakin ve mantıklı cevaplar vererek dikkat çekmeyin. Gideceğiniz ülkenin dilini bilmiyorsanız “ İngilizce “ aksana takılmadan konuşun.

Gideceğiniz Ülkenin Sözlüğünü Alabilirsiniz

Tayland’a giderken ufak bir sözlük almıştım. Her ne kadar aksanı beceremesem de insanlarıyla iletişim kurmuştuk. Sözlüğü almanızın en büyük etkeni telefonunuzun şarjı bitebilir, internetsiz bir ortamda olabilirsiniz. Kitaplar en iyi iletişim aracıdır.

Tayland Hakkına Birkaç İpucuna Bakmak İsterseniz diye buraya tıklayabilirsiniz.

Bavulunuzu – Çantanızı Gerekli Eşyalarla Doldurun

Yurtdışına çıkacaksınız belirli ürünlere sahip olmanız gerekmektedir. Çünkü 20kg bagaj kapasiteniz var kapasiteyi aşarsanız ücret verebilirsiniz.  İç çamaşırı, giyecek elbiseleriniz, bakım ürünlerini de olabilir.

Gereksiz eşyalardan kaçının örnek; Tayland’a giderken yanıma 5 tane kemer almıştım. Oysa pantolon hiç giymedim. Sürekli şortla gezdim. 5 kemer yerine biraz daha iç çamaşırı alabilirdim.

Tayland Hakkına Birkaç İpucuna Bakmak İsterseniz diye buraya tıklayabilirsiniz.

Yanınıza Döviz Alın

Gittiğiniz ülkede her ne kadar kredi kartı kullanılıyor olsanız da sorun teşkil etmemesi adına nakit para mutlaka olmalıdır. Gittiğiniz ülkenin para birimini yanınızda taşımalısınız. Paranızı tek bir yerde saklamayın. Başınıza bir iş geldiği zamanda hangi cebinizde daha az para varsa sorgusuz sualsiz verebilirsiniz. Böylelikle maddi açığı en aza indirebilirsiniz.

Cep telefonunuzu yurtdışına açtırın

 Aslında burası biraz gereksiz çünkü Whatsapp, Discord, Skype gibi araçlarla konuşmak istediğiniz kişilerle görüntülü, sesli konuşabilirsiniz. GSM firmanıza hattınızı özel paketler tercih edebilirsiniz ancak aşırı pahalı olduğunu unutmayınız.

Seyahat Sigortası Yaptırın

Yurtdışı seyahatinizde bavul kaybolması, sağlık sorunu gibi etkenler olabilir. Maddi kayıp yaşamak istemiyorsanız seyahat sigortası yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Uçak biletinizi satın alırken yapacağınız seyahat sigortası size yoluculuğunuz boyunca hastalık vs. gibi durumlarla karşılaşmanız halinde yardımcı olacaktır. Tıbbı tedavi, bagaj kaybı gibi pek çok durumda seyahat sigortası devreye girecektir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız(Henüz Derecelendirme Yok)
Loading...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok