Zambiya Hakkında Her Şey | Gezi ve Seyahat

victoria-selalesi

Zambiya hakkında her şeyi açıklıyoruz. Zambiya saat dilimi, Zambiya nüfusu, Zambiya hangi kıtada, Zambiya para birimi, Zambiya nerede, Zambiya Bayrağı, Zambiya Başkenti.

Zambiya hakkında her şeyi açıklıyoruz. Zambiya saat dilimi, Zambiya nüfusu, Zambiya hangi kıtada, Zambiya para birimi, Zambiya nerede, Zambiya Bayrağı, Zambiya Başkenti gibi pek çok soruya cevap vereceğiz. Gezginlerin uğradığı yer 1gezgin.com’u takip etmeyi unutmayın.

Zambiya Bayrağı Anlamı ?

zambiya-bayragi

Zambiya bayrağı ilk kez 23 Ekim 1964’te gece yarısı çekilerek vatanseverliği ve ülkenin doğal kaynaklarını simgeliyordu. Yeşil bir arka plan üzerinde kırmızı, siyah ve turuncu üç şerit üzerinde uçuşta bir kartal.

Kırmızı, özgürlük mücadelesini, siyahi, Zambiya halkını, turuncu ülkenin mineral zenginliğini ve yeşil yaban hayatı ve çevreyi temsil eder. Uçan kartal, Zambiya’daki özgürlüğü ve ulusal sorunların üstesinden gelme yeteneğini sembolize ediyor.

Zambiya Nerede ?

zambiya-nerede

Zambiya , Afrika’da denize kıyısı olmayan bir ülke . Güney-orta Afrika’da yüksek bir plato üzerinde yer alır ve adını ülkenin küçük bir kuzeyi hariç tamamını akan Zambezi Nehri’nden alır .

Zambiya Hangi Kıtada ?

Güney Orta Afrika Kıtasındadır.

Zambiya Başkenti?

zambiya-baskent

Lusaka, Zambiya’nın başkenti ve ticaret şehridir. Oldukça merkezi konumu, demiryolundaki konumu ve Livingstone’un yerine Büyük Kuzey Yolu ile Büyük Doğu Yolu’nun kesişme noktasındaki konumu nedeniyle Mayıs 1935’te resmi olarak başkent oldu. Lusaka, yirmi beş yıl sonra Kraliyet Şartı ile bir Şehir statüsüne yükseltildi.

Zambiya Saat Dilimi ?

Türkiye’de saat 12:00 ise Zambiya’da saat 11:00’dır. Demek oluyor ki GMT +2 saat aralığındadır.

Zambiya Nüfusu ?

Zambiya genç bir nüfusa sahip olup, 2017 tahmini verilerine göre %65,95’i 0-24 yaş aralığındadır. Ülkenin sadece %2,31’i 65 yaş ve üzerindedir.

0-14 yaş: %45.95
15-24 yaş: %20
25-54 yaş: %28.79
55-64 yaş: %2.95
65 yaş ve üzeri: %2.31

Zambiya Para Birimi ?

Zambiya Kvaçası’dır Zambiya Kvçası 2021 Mart yılında Türk Lirasına karşılığı 0,46 ₺’dir. 1 Zambiya Kvaçası 0,055 Amerikan Dolarına Eşittir.

Bu makalelere göz atabilirsiniz.

Zambiya Hakkında Her Şey

Eskiden Cecil Rhodes’un Cape-Kahire vizyonunun ayrılmaz bir parçası olarak Kuzey Rodezya olarak adlandırılan Zambiya, aslında Afrika Taş Devri’ne kadar uzanan bir tarihe sahip.

 Bununla birlikte, ünlü İskoç misyoner David Livingstone, 19. yüzyılın başlarında Nil’in kaynağını aramak için Tanganika Gölü kıyılarına geldiğinde birçok yönden ülkeyi Avrupa haritasına koydu.

Zambiya şu anda Afrika’nın en kentleşmiş ülkelerinden biri olmasına rağmen, ülkenin büyük bir kısmı hükümet tarafından koruma projelerine, milli parklara ve oyun yönetimi alanlarına tahsis edilen arazinin büyük bir yüzdesi ile vahşi, gelişmemiş ve bozulmamış durumda.

zambiya-yapılacaklar
zambiya-yapılacaklar

Bu parkların çoğu, inanılmaz sayıda Afrika’nın en çok sevilen vahşi memelilerine ve olağanüstü kuş yaşamına ev sahipliği yapıyor.

Zambiya’nın kalan açık kırsal alanları, çoğunlukla zengin ve bereketlidir; Zambiya’nın sürekli ılık tropikal iklimi, ülkenin birçok yerinin rakımı nedeniyle daha az baskıcı hale gelmiştir. Afrika’nın su açısından en zengin ülkelerinden biri olan Zambiya, 5 büyük göl, 3 büyük nehir, 17 şelale ve çeşitli sulak alanlara sahiptir. Zambiya’daki 72 etnik grubun çoğu, geçimlik tarıma güvenerek hala bu kırsal alanlarda yaşıyor.

Zambiya, Afrika kıtasında en hızlı büyüyen ekonomilerden biridir ve turizm, ülkenin devam eden gelişimi için çok önemlidir.

Zambiya’da Gezilecek Yerler

Güney Luangwa Ulusal Parkı

image 3

9.050 kilometrekarelik geniş bir alanı kaplayan park, çok büyük yaban hayatı yoğunluğuna sahip. Luangwa nehri parkın içinden geçerek bölgedeki çeşitli flora ve canlılara  hayat veriyor. Kuru mevsimde, su alanları vahşi yaşamı tespit etmek için kesin yerlerdir.

South Luangwa’ya, Lusaka’dan bir saatlik uçuşla Mfuwe Uluslararası Havaalanı’ndan hava yoluyla ulaşılabilir. Yol erişimi Doğu Eyaletindeki Chipata üzerinden yapılır.

Siavonga

image 4

Siavonga kasabası, kasaba Kariba Gölü’nün kuzey kıyısına yayıldığı ve hem yerel hem de uluslararası tatilcilere ev sahipliği yaptığı için ‘Zambiya Rivierası’ olarak da anılır. ‘Riviera’ imajı, bölgedeki tatil evlerine yatırım yapmak için şehir dışından iş adamları olarak gelişen varlıklı Zambiya topluluğu tarafından güçlendirilmiştir.

Muhteşem Baraj Duvarı yakınlardadır ve Zimbabve ile Kariba sınırı yakındadır. Zambiya’nın başkenti Lusaka’dan iyi yollarda sadece iki buçuk saatlik bir yolculuk, hem popüler bir hafta sonu kaçamağı hem de Lusaka iş dünyası için bir konferans noktasıdır.

Victoria Şelalesi

Mosi-Oa-Tunya olarak da bilinen Victoria Şelaleleri, ‘Gök Gürültülü Duman’ anlamına gelir ve insanın görebileceği muhteşem bir görsel deneyimdir. Yaklaşık 2 kilometre genişliğinde ve 103 metre derinliğinde, Dünyanın Yedi Doğa Harikasından biridir ve aynı zamanda ( UNESCO ) tarafından ilan edildiği gibi bir Dünya Mirası Sit Alanıdır.

“Melekler uçarken çok güzel manzaralara bakmış olmalı.” Sözü bura için geçerlidir.

victoria-selalesi
Victoria Şelalesi – 1gezgin

Kafue Ulusal Parkı

Kafue Ulusal Parkı, 22.500 kilometrekarelik alanı kaplayan Afrika’nın en büyük oyun koruma alanıdır. Kafue Nehri ve kolları, manzaraların çeşitliliğine katkıda bulunur.

Parkın kuzey kesiminde, tüm yıl boyunca çeşitli hayvanları ve kuşları çeken geniş bir taşkın yatağı hâkimdir. Bu, derin bataklıklardaki kırmızı lechwe ve sitatunga dâhil olmak üzere çok çeşitli antilopları çeken Kafue’nin en zengin vahşi yaşam alanlarından biridir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oylar, ortalama : 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok