Kırklareli Vize Balkaya Köyü Piknik Alanı | 2021

balkaya piknik alani

Balkaya köyü, Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı şirin mi şirin bir Balkan köyüdür. Köyün Vize’ye uzaklığı 21 kilometre, Kırklareli’ne uzaklığı ise 76 kilometredir. Marmara bölgesinin geneline hâkim olan Akdeniz ve Karadeniz iklimlerinin geçiş etkisi bu ilde ve köyde görülmemektedir. Balkaya köyü, genel olarak karasal iklim tipi özelliklerini barındırmaktadır.

Kırklareli Vize Balkaya köyünde Kazandere çayının ilerisinde Ballı Kaya adında 150 metre uzunluğa ve 40 metre yüksekliğe sahip dev bir kaya bulunmaktadır. Köyün adı işte bu ballı kayadan gelmektedir. Köyün eski adlarına baktığımızda ise Portas Kışlası ve Apartos isimleri karşımıza çıkmaktadır. Balkaya köyünün 1909 kayıtlarındaki adı Portas Kışlası olup bu isim aslen Yunanca kökenlidir. Yunancada “portes” kapılar manasına gelmektedir. 1928 yılındaki kayıtlarda ise köyün adı biraz daha değiştirilerek “Apartos” adını almıştır. Günümüzde ise son hali Balkaya adını alarak kayıtlara geçmiştir. Trakya’nın bu küçük ve şirin köyü temel geçimini tarım, arıcılık ve küçükbaş hayvancılıktan sağlamaktadır. Köyü ziyaret ettiğiniz takdirde yüzde yüz doğal balların tadına bakabilir veyahut taze ve organik tarımsal ürünlerini satın alabilirsiniz.

Bir Doğa Harikası: Balkaya Köyü

Balkaya köyünün temel özelliklerinden bahsettikten sonra biraz da köye ulaşım imkanları ve Balkaya köyünün gezilebilecek doğal yerlerinden bahsedelim. Köye ulaşım Vize ilçesi üzerinden yapılmaktadır. Yani önce Kırklareli’nde Vize’ye, daha sonra ise minibüsler vasıtasıyla köye ulaşabilirsiniz. Köy minibüsleri Vize garajından kalkmakta ve köye düzenli sefer bulunmaktadır. Ayrıca Balkaya köyüne şahsi aracınız ile de ulaşım sağlamanız mümkün.

Köye ulaştıktan sonra keşfedilmemiş doğal bir cennet ile karşılaşacağınızın garantisini verebiliriz. Doğa tutkunlarının uğrak noktalarından biri olan köy birbirinden eşsiz alanları ile sizleri beklemektedir. Ayrıca köy ve civarını keşfe çıkarak yeni heyecanlar da yaşayabilirsiniz. Balkaya köyünde misafirlerin konaklaması için bir de otel bulunmaktadır. Otel konaklamasının yanı sıra uygun gördüğünüz bir alana kamp kurarak doğayla iç içe bir ortam yaratmanız da mümkün. Vize Balkaya köyünü keşfe çıktığınız zaman köyün köklü tarihinin farkına da varabilirsiniz. Çeşitli tarihi kalıntıların bulunduğu köyde bir mağara da bulunmaktadır. Ayrıca Vize Balkaya Piknik Alanı, doğayla iç içe yapısı ve saklı şelalesi ile ziyaretçilerini adeta büyülemektedir. Çevre il, ilçe ve köylerden sık sık ziyaret edilen bu eşsiz güzellik özellikle bahar ve yaz aylarında dolup taşmaktadır.

Vize Balkaya Köyü Piknik Alanı

Balkaya’nın belki de en görülmesi gereken ilk yeri olan piknik alanı, birçok kişinin uğrak noktalarından biridir. Özellikle doğa tutkunları ve kampçıların uğrak noktası bu doğal güzellik, uzun bir şelaleye de sahiptir. Arkadaşlar, aileler ya da diğer gruplar Vize Balkaya Köyü Piknik Alanı’na gelerek hem şehrin kalabalık ve gürültüsünden uzaklaşmış hem de doğallığın tadını çıkartmış olurlar. Piknik alanına giriş tamamen ücretsizdir. Buna ek olarak alana araç girişinden ve masalardan da herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Alabalık diyarı olarak da bilinen Balkaya köyünde alabalık çiftlikleri de bulunmaktadır. Alabalık çiftliği olunca taze alabalık servisi yapan restoranların bulunması da kaçınılmazdır. Bu restoranlardan biri de Balkaya köyü piknik alanında bulunan alabalık tesisidir. Bu tesiste taptaze alabalıkları dilerseniz ızgara dilerseniz yağda ya da çeşitli alternatif şekillerde tadabilir ve doğanın tadını çıkartırken eşsiz alabalıkların tadına bakabilirsiniz.

Balıklar taze bir şekilde pişirilmektedir. Bu sebeple gönül rahatlığı ile dilediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Vize Balkaya Köyü Piknik Alanında ve köyün farkı bölgelerinde bulunan alabalık çiftlikleri köy turizminin önemli bir yüzdesini oluşturmaktadır. Farklı il ve ilçelerden Balkaya köyüne gelen ziyaretçiler köyden alabalık yemeden ayrılmaz ve bu balıklardan tatmak için özel olarak köyü ziyaret ederler. Siz de hem doğayı hem kampı veyahut alabalığı seviyor iseniz Kırklareli’ne yolunuz düştüğünde Balkaya köyünü mutlaka ziyaret etmelisiniz

Balkaya Köyü ve Mağara Turizmi

Balkaya köyü piknik alanı, kamp alanları, şelalesi ve alabalıktan bahsetmişken Balkaya’nın meşhur mağaralarından bahsetmemek olmaz. Balkaya köyü dendiğinde akla gelen ilklerden biri de köyde bulunan mağaralardır. Balkaya köyünde Direkli mağarası, Kurudere mağarası, Yenesu mağarası ve Domuzdere mağarası olmak üzere toplamda üç tane mağara bulunmaktadır. Bu mağaralar maceraperestlerin uğrak noktalarından birini oluşturmaktadır. Köye spesifik olarak bu üç mağara için günübirlik turlar düzenlenmektedir.

Domuzdere mağarası çok enteresan bir görünüme sahip olup iç yapısında çeşitli duvar damlataşları, dikit, sarkıt ve sütunlar ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Yenesu mağarası ise daima akış halinde olan bir bölümden oluşmaktadır. Mağara içindeki damlataş havuzları 1,5 ile 0,5 m arasında değişmektedir. Yenesu mağarasının totaldeki uzunluğu ise 1620 metredir. Son olarak Kurudere mağarasından bahsetmek gerekirse deniz seviyesinden 123 metre yükseklikte bulunan bu mağara, Vize’ye ise 34 kilometre uzaklıktadır. Bu mağarada yapılan inceleme ve araştırmaların bir neticesi olarak Kurudere mağarası C grubunda bulunmaktadır. Fakat mağaranın her bölümü turizme açılmadığından dolayı ziyaret edilmesi tavsiye edilmemektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız(Henüz Derecelendirme Yok)
Loading...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok