Kırklareli Cehennem Şelaleleri Gezisi 2021

cehennem şelaleleri

Kırklareli Cehennem Şelaleleri doğa güzelliği ve huzur veren ortamı ile birçok kişinin Kırklareli’de gezilecek yerler listesinde ilk sırayı alan nadide yerlerden birisidir. Cehennem Şelaleleri; yeşili ve berrak su görüntüsünü bir arada görmek isteyenler için biçilmiş kaftan. Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul’a oldukça yakın olması nedeniyle her yıl olabildiğince faza turiste ev sahipliği yapmakta. Vize Cehennem Şelaleleri elbette sadece İstanbul’dan değil ülkenin her yerinden ve birçok dünya ülkesinden turist akınına uğramakta. Birçok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan bu turistik coğrafyaya dair merak edilen hususlara sırası ile değinelim. Eminiz ki “Gezilecek Yerler” listesi yaptıysanız ve bu doğa harikası bölgeyi unuttuysanız yazımızın sonunda listenizin başına koyacaksınız.

Cehennem Şelaleleri Vize Genel Bakış

Cehennem Şelaleleri Kırklareli’nde yer alan harika bir doğa güzelliğidir. Birçok kişi tarafından Cehannem Şelaleleri Vize şeklinde bilinen bu destinasyon, Kırklareli’nin oldukça şirin ve mütevazi bir ilçesi olan Vize ilçesine bağlı olduğu için genellikle bu isimle anılır. Bu nedenle Vize Cehennem Şelaleleri izah edilirken öncelikle bu muntazam doğaya ev sahipliği yapan Vize ilçesinden bahsetmek gerekir.

Vize ilçesi, Kırklareli’nin doğusunda yer alan ve İstanbul’a 140 km mesafe uzaklıkta bulunan oldukça şirin bir ilçedir. İlçe, Türkiye’de “cittaslow” adı ile bilinen 10 ilçe arasında yer alır. Sakinliği ve huzur verici ortamı nedeniyle bu isimle alınan ilçe 15 bin yerli nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. Trakya yarım adasının Karadeniz’e kıyı olan ilçelerinden birisi olan Vize; başta Bulgaristan ve Yunanistan olmak üzere özellikle Doğu Avrupa ile sıkı bir kültür alışverişi içindedir.

cehennem şelaleleri

Konumu, Cehennem Şelaleleri nerede şeklinde oldukça fazla merak edilen Cehennem Şelaleleri cittaslow üyesi Vize İlçesi sınırları içindedir. Cittlaslow; yaşamaktan zevk alınan ve huzur bulunan yer anlamında kullanılır. Cehennem Şelaleleri bu tanımla eksiksiz örtüşmektedir. Doğa yürüyüşünü en derinlerde yaşamak, temiz havayı ve huzurlu doğa seslerini duyumsamak ve stresli şehir ortamından uzak kalmak isteyenler için sıklıkla tercih edilmektedir. Sahip olduğu sayısız güzellikleri nedeniyle de gerek kamp şeklinde gerekse günü birlik ziyaretçi olarak oldukça yoğun bir insan popülasyonuna sahiptir.

Cehennem Şelaleleri Nasıl Gidilir?

Cehennem şelaleleri nerede sorusuna bir üst başlıkla yer vermiştik. O halde Cehennem Şelaleleri nasıl gidilir sorusunu en pratik yol haritasını izah ederek açıklayalım. Cehennem Şelaleleri, Kırklareli Vize’ye bağlı Kızılağaç köyü yakınlarında yer almaktadır. Bu noktadan İstanbul arası, seçilecek haritaya göre ortalama 150 – 170 km mesafededir. Kullanılacak vasıtaya göre elbette değişmektedir ancak 2 – 3 saat süren bir yolculukla kolaylıkla erişilebilir. Peki, hangi yol haritası tercih edilmelidir?

Cehennem Şelaleleri için İstanbul’dan yola çıkan seyahat severlerin Edirne rotasında yola çıkmaları ve daha sonra Çerkezköy istikametine doğru ilerlemeleri gerekli. Bu rotadan devam eden kişilerin Saray üzerinden geçerek Vize ilçesine gelmeden hemen önce Okçular Köyü yönüne dönmeleri ve ardından Kızılağaç Köyü’ne ulaşmaları gereklidir. Vize ilçesi üzerinden de gidilebilen Cehennem Şelalelerine Kızılağaç Köyü sonrasında 5 km mesafe daha gidilerek ulaşılabilmektedir. Ancak kullandığınız vasıtayı müsait bir yere park ettikten sonra 15 dakika kadar yayan bir şekilde patika yolculuğu yapmanız gereklidir. Cehennem Şelalelerine giriş ücreti olarak ziyaretçilerden herhangi bir tutar talep edilmemektedir.

Cehennem Şelaleleri Piknik ve Kamp Alanı

Cehennem şelaleleri kamp ve piknik alanı ile birlikte en çok merak edilenlerin başında, trekking severler için yürüyüş parkuru gelmektedir. Doğa yürüyüşünden hoşlanan kişiler için iki farklı yürüyüş parkuru mevcut. Yürüyüş parkurlarından kısa olan 6 km, uzun olanı 15 km mesafeye sahip. Bilhassa bahar aylarında oldukça keyifli yürüyüşlere ev sahipliği yapan parkurlardan kısa olan parkuru kış aylarında uzun olan parkuru ise görece daha iyi hava koşullarında tercih etmekte yarar var.

Cehennem Şelaleleri kamp alanı, kamp meraklılarınca en çok merak edilen alanlardan biridir. Doğrudan Cehennem Şelaleleri içinde konuşlandırılmış herhangi bir kamp alanı bulunmuyor. Fakat bölge yapısı gereği hemen hemen birçok yer kamp yapmak için elverişli. Özellikle şelale yakınlarında birçok yer kamp için uygun. Kamp alanı seçmek isteyenlerin şelale yakınlarında kalması tavsiye edilir. Çünkü su kaynağına yakın bir yerde olmak hem daha güvenli hem de gereksinimlerin giderilmesi için daha elverişlidir.

Cehennem şelalelerinde kamp veya piknik etkinlikleri düzenlemek isteyen seyahat severlerin gerekli eşya ve ürünlerini yanlarında getirmeleri oldukça önemli. Çünkü Cehennem Şelaleleri yakınlarında bulunan herhangi bir market bulunmuyor. Kısa günübirlik seyahatlerde bu durum pek büyük bir sorun yaratmasa da uzun soluklu seyahatlerde kişilerin güç durumlar yaşamasına neden olabiliyor. Bu nedenle kısa süreli kamp düşünmeyenlerin erzak stoklayarak yola çıkması, tatil keyfinin gölgelenmemesi ve herhangi bir sorun yaşanmaması adına önemli. Öte yandan doğa, olabildiğince doğal ve zarar görmemiş olduğu için birçok börtü böceğe ev sahipliği yapıyor. Bu bakımdan alerjisi olan kişilerin gerekli kremlerini de yanında bulundurması unutulmaması gereken bir diğer noktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız(Henüz Derecelendirme Yok)
Loading...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok