Neden Seyahat Etmelisin? 10 Madde ile Seyahat ve Gezi Avantajları

seyahat

Bir insan neden seyahat etmeli? . Gezginlere özel sitemizde Seyahat İpuçları sorusuna cevap veriyoruz. Covid dolayısıyla gezmek için seyahat belgesi almayı unutmayın. Seyahat İpuçları

1. Seyahat Etmek Sağlığınızı İyileştirir

Stresi azaltmaktan kalp hastalığına yakalanma şansınızı düşürmeye kadar seyahat etmenin sağlık açısından faydaları çok büyük. İşyerinde bütün gün bir sandalyede oturabilirsiniz: gezinize biraz yürümek de dahil olmak üzere vücudunuzun daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. Bazı insanlar için yurtdışında dolaşmak depresyon ve anksiyeteye çare bile olabilir . Elbette, kusursuz bir tedavi değildir, ancak hem fiziksel hem de psikolojik olarak daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Daha fazla seyahat etmek, özellikle rahat bölgenizden çıkmaya alışkın değilseniz, zihinsel sağlığınız üzerinde muazzam bir etkiye sahip olabilir. Güven bana: daha çok seyahat et, doktorun mutlu olacak. Doktorunuzla temasa geçtiğinizden emin olun, seyahatlerinizde size eşlik edecek bazı ilaçlar önerebilirler, özellikle de potansiyel olarak tehlikeli hastalıkların bulunduğu bölgelere gidiyorsanız.

2. Seyahat Etmek Günlük Yaşamınızdan Bağlantınızı Kesmenizi Sağlar

Bu, bir önceki noktamla yakından ilgilidir. Günlük yaşamımıza o kadar kendini kaptırma eğilimindeyiz ki, bazen sadece etrafta dolaşarak kendimize yarardan
çok zarar verebiliriz . Patronunuz hayatınızı mı ele geçiriyor? Çocuklar seni deli mi ediyor? Ailen seni istedikleri hayatı yaşatmaya mı çalışıyor? Patlamadan ve her şey parçalanmadan önce bu baskıyla daha ne kadar başa çıkabileceğinizi düşünüyorsunuz?

Bazen bir adım geri atmak, derin bir nefes almak ve Tower Bridge özçekimine gitmek en iyisidir. Ciddiyetle, seyahat kötü bir seçenek değildir – birisini özlediğiniz ya da özlendiğiniz hissini uyandırmanın en doğal yoludur. İşin püf noktası , yolculuğunuz sırasında bir hata yapmamak için biraz hazırlık yapmaktır . Ayrıca, uçuyorsanız, biletlerinizi bir an önce ayırtmayı düşünmeye başlasanız iyi olur .

seyahat
seyahat

3. Seyahat Etmek Sizi Daha Akıllı Hale Getirir

İçin kullanılan alın farklı bir dilde yeni kelimeler toplayıp , seyahat her zaman ve siz, beyin kapasiteleri iyileşmeler göreceksiniz . Keşke buysa, seyahat jargonunu öğrenmeye başlayın .

“Sadece” dillerden daha fazlası, seyahat etmek, kendiniz hakkında bilgi edinmenize yardımcı olur. Becerikli olmanız ve farklı düşünmeniz gereken zorlu durumlarla karşılaşabilirsiniz. Eminim içinizde sahip olduğunuzdan şüphelenmediğiniz yeni beceriler geliştireceksiniz.

4. Seyahat Etmek Diğer Kültürleri Anlayışınızı Geliştirir

Neden seyahat ettiğimiz bir kişiden diğerine farklılık gösterebilir, ancak seyahat eden insanlar her zaman empati geliştirir ve diğer kültürleri daha iyi anlar.

Bizimkinden farklı bir kültür hakkında daha anlayışlı ve hoşgörülü olmak, daha akıllı olmanın bir parçası, ancak bunu kendi içinde seyahat etmenin bir faydası olarak görüyorum. Saint Augustine’in “Dünya bir kitaptır ve seyahat etmeyenler sadece bir sayfa okur” diye bir alıntı var. Bunu şu şekilde düşünebilirsiniz: Haberlerde ne olduğunu okursanız veya haberleri TV’de izlerseniz ve sorgulamazsanız, bir ton bilgiyi kaçırırsınız. Sizi daha akıllı ve dünyadan daha bilinçli kıldığını düşünebilirsiniz, ancak tam tersi: zihninizi benzersiz ve önyargılı bir bakış açısına daraltır.

Elbette, bulunduğunuz yerde muhtemelen kendinizi rahat hissediyorsunuz, ama bu dünyanın sadece bir kısmı! Öğrenciyseniz, daha fazla insanı tanımak, deneyimlemek ve kültürlerini anlamak için Erasmus gibi programlardan yararlanın . Şüpheci bir fikriniz olan bölgelere seyahat etmeye cesaret edin. Bahse girerim fikrinizi değiştirecek ve yurtdışında her şeyin o kadar da kötü olmadığını anlayacaksınız.

5. Seyahat Etmek Sizi Daha İlginç Hale Getirir

Oldukça konuşkan biri olduğunuzdan hiç şüphem yok. Bununla birlikte, yurt dışından birkaç hikâye eklemek muhtemelen size daha fazla ilgi gösterecektir. Çoğu insanın aşina olmadığı bir şeyden bahsetmek veya yeni bir bakış açısı getirmek, sosyal bir durumda parlamanın her zaman iyi bir yoludur. Bütün bir seyahat makalesi yazmaya gerek yok, sadece gördüklerinizi ve nerede bulunduğunuzu tartışın: günlük yaşamlarına alışkın insanlar sözlerinizle seyahat edecek.

6. Seyahat Etmek Harika Yiyecekleri Denemenizi Sağlar

Yemeklerden bahsetmişken, bahse girerim çok iyi bir aşçısın ve ev yemeklerinin lezzetli. Ancak başka bir ülkeden tipik bir yerel yemeği denemek diye bir şey yoktur. Yandaki Sushi dükkanına gitmek için kendinizi kandırmayın: Japonya’ya gitmeden suşinin tadının nasıl olduğunu bilemezsiniz. Seyahat ederken, gerçek şeyi keşfedersiniz ve alışkın olduğunuzdan genellikle çok farklı olduğunu keşfedersiniz.

sonraki bölgeye seyahat etmek ve yeni bir şeyler denemek.

7. Seyahat Etmek Bir Maceracı Gibi Hissettirir

Dünyanın hiçbir zaman bugünkü kadar iyi bağlanmamış olmasına rağmen, ortalama bir turistin hala çok az bildiği yerler var. Ziyaret etmek istediğiniz yerlerin bir listesini oluşturmak son derece motive edicidir. Peşinden gidecek somut bir şeyiniz var. Şu anda kendi kova listem üzerinde çalışıyorum ve tüm bu harika destinasyonlarla bunun sonunu asla göremeyeceğimi düşünüyorum .

Yeni bir yere seyahat etmenin yararı, sizi bilinmeyeni görmeye ve farklı düşünmeye zorlamasıdır. Ormanda bir ay geçirmenize gerek yok! Büyük bir şehirde yaşıyorsanız, hafta sonu yürüyüşe çıkmak bile sizi farklı hissettirecektir. Maceralar yenilik gerektirir, bu yüzden konfor alanınızdan çıkın. Korkunç olabilir, ancak geçmişe bakınca, bunu şimdiye kadar verdiğiniz en iyi karar olarak göreceksiniz!

8. Seyahat Etmek (Gerçek) Sosyal Ağınızı Genişletir

İster inanın ister inanmayın, sosyal ağlar bir zamanlar gerçek bir şey gibiydi – gerçek hayatta. Çılgın, biliyorum. Seyahat etmeyi sevmemin ana nedenlerinden biri, yurtdışında bağlantılar kurmanın ve bir ağ kurmanın günümüz dünyasında yapabileceğiniz en akıllıca şeylerden biri olduğuna inanmamdır. Bazen yurtdışında tanıştığınız insanlarla uzun süreli ilişkiler kurmak zordur, ancak yeni insanlarla tanışmaya değmeyeceği anlamına gelmez!

Şu örneği ele alalım: Geçen yıl Yeni Yıl arifesini Tanzanya’da geçirdim. Mısırlı bir göçmen evinde iki gün uyudum. Onunla Couchsurfing’de tanıştım , bir zamanlar seyahat ederken ucuz konaklama bulmanın en iyi yollarından biri . Şimdi, bir yıl sonra, bu adam beni Mısır’daki düğününe davet ediyor! Bu ne kadar harika ?! Seyahatleriniz üzerinden yaptığınız bazı bağlantılar şaşırtıcı derecede güçlüdür.

9. Seyahat Etmek Yaşam Boyu Anılar Oluşturmanıza İzin Verir

Büyükbabam inanılmaz bir hikaye anlatıcısıydı ve bana gençken yaptığı gezilerin hikayelerini anlatırdı. Favorilerimden biri, Çin’de ilk kez yemek çubuklarıyla yemek yemeyi denemesi. Genç bir adam olarak seyahat etmediği için pişmanlık duyuyordu. Yıllar sonra, her şeyi ayrıntılarıyla hala hatırlıyordu: çünkü seyahat etmek onun üzerinde gerçek bir etki yarattı. Ve muhtemelen senin için de olacak.

Ne kadar önemsiz görünse de yurtdışında bir deneyim yaşamış olmanız, sıra dışı bir şey, uzun süre hatırlayacağınız bir anı yaratır.

Bu anıları yaratmanın, birçok insanın seyahat etmeye devam etmesinin nedeni olduğunu düşünüyorum.

10. Seyahat Etmek Evinizi Daha Çok Sevmenizi Sağlar

“Evin sihirli yanı, ayrılmanın iyi hissettirmesi ve geri dönmenin daha da iyi hissettirmesidir”. Wendy Wunder’ın bu sözlerinin anlamını gerçekten anlayacaksınız, ancak eve döndüğünüzde. Bir yandan, başladığınız yere geri dönmüş gibi görünüyorsunuz, aynı ortamda, aynı insanlar, aynı sorunlar. Yine de aynı değilsiniz – yenisiniz, yeni bilgi ve fikirlerle dolusunuz!

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız(Henüz Derecelendirme Yok)
Loading...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok