Seyahat Yapacaklara 20 Pratik Bilgi

seyahat

Harika seyahat önerileri ve seyahat ipucu arayanlar. Siz seyahat severler için yurt içi veya yurt dışı seyahatlerine giderken hayatınızı kolaylaştıracak harika ipuçları .

İsterseniz Başlayalım;

1- Paranızı kartınızı ve pasaportunuz gibi kaybetmemeniz gereken şeyleri iç cebinize koyun. Gideceğiniz yerde mevsim yaz ise, ince kıyafetlerinizin tabi iç cebi olmayacaktır. Gitmeden önce şortunuzun yada pantolonunuzun içine küçük bir iç cep dikin.

2- Paranızı kaybetme yada çaldırma olasılığınızdan dolayı mutlaka bir miktar paranızı farklı bir yerde daha saklayın. Burası kimsenin şüphelenmeyeceği bir yer olmalı, mesela bitmiş ruj kabınızın içi yada ayakkabınızın içindeki taban malzemesinin altı.

cüzdan
cüzdan

3- Şimdi de pasaportunuzu kaybetme yada çaldırma olasılığınıza değinicem. Yurt dışındayken pasaportunuzu kaybetmeniz hem tehlikeli hem de çok uğraştırıcı olacaktır. O yüzden kaybetme yada çaldırma olasılığınızdan dolayı mutlaka telefonunuzla pasaportunuzun fotoğrafını çekin. Yanınızda 1-2 tane vesikalık fotoğraf bulundurun.

4- Yurt dışında uçaktan indiğinizde hava alanında ki diğer turistlere birlikte taksiye binebileceğinizi söyleyin. Kabul edecek birisini mutlaka bulacaksınız. Hem taksiyi ucuza getireceksiniz hem de belki seyahat arkadaşı edineceksiniz.

5- Gideceğiniz ülkenin yemek kültürünün size uzak olduğunu düşünüyorsanız yanınızda mutlaka atıştırmalık bir şeyler götürün. Ülkenizden götürdüğünüz bir paket bisküvi yada bir kutu konserve bazen öyle güzel öğün yemeği olabiliyor ki.

6- Size güven vermeyen bir ülkedeyseniz dışarıda dolaşırken cep telefonu, cüzdan yada gözlük gibi değerli eşyalarınızı asla uzun süre elinizde taşımayın. Elinizden kapılması an meselesi olabilir.

seyahat
seyahat

7- Yine size güven vermeyen bir ülkedeyseniz “bu caddeden geçmek isterseniz bankamatiğe kredi kartınızı sokmanız gerek” gibi cümlelere asla inanmayın. Kredi kartınızı bankamatikten çıkarıp gittiğiniz anda şifreniz ellerine geçebilir.

8- Telefonunuza google maps indirin. Gittiğiniz yerde ki görmek istediğiniz yerleri seyahate çıkmadan önce maps üzerinden işaretleyin ve internetiniz olmasa bile gideceğiniz yeri rahatlıkla bulun.

9- Gittiğiniz ülkede uçaktan iner inmez hemen hava alanında döviz bozdurmayın, zarar edersiniz. Ufak rakamlar olabilir ama paranızın hepsini asla bozdurmayın. Döviz bozdurmak için şehir merkezlerini tercih edin.

oturmak
oturmak

10- Seyahat süreniz kısıtlıysa, hava alanında fuzuli zaman geçirmek istemiyorsanız ve uçuşunuzu riske atmak istemiyorsanız telefonunuzdan online check in yapın. Telefonunuza gelen barkodla hava alanında uzun saatler beklemeden geçişinizi yapabilirsiniz. Check in işlemini mutlaka yapın çünkü hava yolu şirketlerinin fazla bilet satma ihtimali vardır, bu ihtimalden dolayı uçağınıza binemeyebilirsiniz. Check in ler genelde uçuş saatinden 24 saat önce açılıyor bu 24 saat içerisinde istediğiniz herhangi bir saatte check in işleminizi yapabilirsiniz.

11- Yurt dışı gezinizde konakladığınız yere girer girmez ya kartını alın yada cep telefonunuzla birisine konum atın. Dışarı çıkıp dönmeye karar verdiğinizde kaybolmayın.

12- Seyahatteyken çoraplarını sürekli kaybedenler için söylüyorum. Çoraplarınızı kullanmadığınız ayakkabınızın içine koyun ve seyahatteyken sürekli çorap aramakla uğraşmayın.

13- Şampuan ve saç kremi gibi sıvı olan şeylerinizi küçük plastik şişelere koyun ve kapaklarını kapatmadan önce arasına bir poşet parçası sıkıştırın. Böylelikle uzun yolculuklarda sıvı ürünlerin kapaklardan sızma ihtimalini ortadan kaldırın.

14- Yanınızda yastık kılıfı ve çarşafı ayrı ayrı bulunduracağınıza bir çarşafla iki işinizi birden yapın. Çarşafınızı uzunlamasına ikiye katlayın, üst katından ucundan bir kısmını yastık olacak şekilde kesin ve içine yastık koyun. Çarşafın arasına girerek hem üstünüzü örtün hem de yastık kılıfınız olsun.

vizesiz-gidilebilecek-ülkeler
vizesiz-gidilebilecek-ülkeler

15- Kıyafetlerinizi çantanıza kıvırarak rulo halinde koyun, hatta tişörtlerinizi iyice kıvırıp küçülterek çorabınızın içine bile koyabilirsiniz. Bu şekilde ki çanta düzeni kıyafetlerinizin çantanızda gerçekten az yer kaplamasını sağlayacaktır.

16- Yurt dışı seyahatlerinizde yanınızda mutlaka şarj cihazı dönüştürücü bulundurun. Yurt dışında ki bir çok ülke ile ülkemizde ki prizler aynı değil bu yüzden dönüştürücüye ihtiyacınız olacaktır. Bir kere alıp kaybetmediğiniz sürece bütün seyahatlerinizde kullanabilirsiniz. Dönüştürücüyü herhangi bir telefoncudan satın alabilirsiniz.

17- Yanınızda mutlaka powerbank bulundurun. Gittiğiniz yer soğuksa telefonunuzun şarjının çabuk bitme olasılığı çok yüksek olacaktır. Bir de siz de benim gibi seyahatlerde fotoğraf çekinmeyi çok seviyorsanız şarjınız yine çabuk bitecektir. Bu yüzden yanınızda powerbank bulundurmanız seyahatinize kalite katacaktır, eğlencenize gölge düşmesini önleyecektir

Youtube Kanalıma Göz Atabilirsin ; YOUTUBE

18– Seyahate çıkmadan önce çantanızın üzerinde herhangi bir yerine adınızı soyadınızı cep telefonu numaranızı yazdığınız bir kağıt yapıştırın yada dikin. Umarım başınıza gelmez ama tabi ki çantanızın kaybolma yada sizin onu bir yerde unutma olasılığınız var. Çantanızın tekrar size ulaştırılabilmesi için bu bilgiler hayat kurtarıcı olacaktır.

19- Yurt dışı gezinizde öğrenci kartınızı da yanınızda götürmeyi unutmayın. Müzelerde yada ulaşımda indirim kazanabilirsiniz.

20- Son olarak bu seyahat ipucum tek başına seyahate çıkanlar için gerçekten çok faydalı olacaktır. Tek başınasınız ve denize girmek istiyorsunuz ama cep telefonu ve cüzdan gibi değerli eşyalarınızı nereye bırakacağınızı bilemiyorsunuz. Sadece bir bebek bezi bu konuda çok işinize yarayacak. Değerli eşyalarınızı bebek bezinin içerisine koyun sarın ve bezin üzerine biraz çikolata sürün. Havlunuzun üzerine bırakacağınız bu bebek bezine üzerindeki çikolata izinden dolayı muhtemelen kimse dokunmayacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız(Henüz Derecelendirme Yok)
Loading...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok